Türkiye’de Havacılık ve THY

Türkiye’de havacılık tarihi, 1912 yılında Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk uçağına sahip olmasıyla başladı. İlk uçuşlar, askeri amaçlarla yapıldı ve sivil havacılık faaliyetleri ancak 1925 yılında başladı. Türkiye’de sivil havacılık faaliyetlerinin başlamasıyla birlikte, ilk yerel havayolu şirketleri de kuruldu.

1933 yılında Türk Hava Kurumu (THK) kuruldu ve sivil havacılık faaliyetlerinin düzenlenmesi ve geliştirilmesi görevini üstlendi. 1935 yılında ise THK, Türkiye’nin ilk sivil havayolu şirketi olan Türk Hava Yolları (THY) için yetkilendirildi.

THY, 1933 yılında ilk uçuşunu gerçekleştirdi ve o zamandan beri Türkiye’nin en büyük havayolu şirketi olarak faaliyet gösteriyor. THY, 1960’larda ve 1970’lerde hızlı bir şekilde büyüdü ve dünya çapında bir havayolu şirketi haline geldi. Günümüzde, THY, dünya genelinde 300’den fazla noktaya uçan ve 2019 yılında 74 milyondan fazla yolcu taşıyan bir havayolu şirketidir.

Türkiye’deki diğer havayolu şirketleri arasında Pegasus Airlines, SunExpress ve AnadoluJet gibi düşük maliyetli havayolu şirketleri yer alıyor. Bu şirketler, THY’nin yanı sıra Türkiye’de sivil havacılık sektörünün büyümesine katkıda bulunuyor.

Türkiye’deki havacılık sektörü son yıllarda hızlı bir şekilde büyüdü ve gelişti. İstanbul Havalimanı’nın açılması, Türkiye’nin havacılık sektöründeki önemini artırdı ve Türkiye’nin dünya genelindeki havacılık sektöründeki yeri de giderek güçlendi.