Rize’de Görünmesi Gereken Yerler ve Tadılması Gerekilen Lezzetler

Rize, Karadeniz bölgesinde yer alan ve doğal güzellikleriyle ünlü bir şehirdir. Tarihi boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Rize, günümüzde de birçok turist tarafından ziyaret ediliyor. İşte Rize’de görülmesi gereken yerler ve tadılması gereken lezzetler:

Tarihi ve Turistik Yerler

 1. Ayder Yaylası: Rize’nin en ünlü yaylalarından biri olan Ayder Yaylası, doğal güzellikleri ve şifalı suları ile ünlüdür. Yaylada konaklama seçenekleri mevcuttur.
 2. Fırtına Deresi Vadisi: Rize’nin en güzel vadilerinden biri olan Fırtına Deresi Vadisi, doğal güzellikleriyle ziyaretçileri büyülemektedir. Rafting ve doğa yürüyüşü gibi aktiviteler için idealdir.
 3. Rize Kalesi: Rize’nin merkezinde yer alan kale, tarihi dokusu ve muhteşem manzarası ile ziyaretçileri kendine hayran bırakıyor.
 4. İkizdere Şelalesi: Rize’nin doğal güzelliklerinden biri olan İkizdere Şelalesi, yemyeşil doğasıyla ziyaretçileri büyülemektedir.
 5. Zil Kale: Rize’nin en güzel kalelerinden biri olan Zil Kale, Fırtına Deresi Vadisi’nde yer almaktadır. Kale, tarihi dokusu ve muhteşem manzarası ile ziyaretçileri kendine hayran bırakıyor.
 6. Rize Müzesi: Rize’nin tarihi ve kültürel mirasını sergileyen müze, ziyaretçilerini Rize’nin zengin tarihine götürüyor.
 7. Yedi Göller: 3048 metre yükseklikte bulunan Yedi Göller, Rize kent merkezine 125 kilometre mesafede, Kaçkar Dağı silsilesinin güney batı kesiminde kalan, Verçenik Dağı bölgesinde Rize-Erzurum sınırının Çayırözü mevkisinde bulunmaktadır. Dağların zirvelerinde, birbirine yakın 7 krater gölünden oluşmaktadır.
 8. Elevit Yaylası: Çamlıhemşin İlçesi’nde 1884 metre rakımda bulunur. Yayla daha çok gurbetçiler tarafından yaz aylarında ziyaret edilmektedir. Konaklama imkanı bulunan yaylanın geleneksel yayla evleri de ilgi çekicidir. Elevit Yaylası, horonları ile ünlü olması nedeniyle Ağustos aylarında yapılan şenlikleri ile de dikkat çeker. Başta yaban keçisi olmak üzere Karadeniz’e özgü diğer yabani hayvanlar da bulunur.
 9. Homeze Yaylası: İkizdere İlçesi’nde 2368 metre yükseklikte bulunur. Yeni dönem yapılaşmalarının dikkatlice ve genellikle ahşap malzeme kullanılarak inşa edildiği önemli bir manzara noktasıdır. 360 derecelik bir panaromik nokta olarak ön plana çıkan bir yayladır.

Tadılması gereken lezzetler

 1. Karadeniz Pidesi: Rize’nin en ünlü yemeklerinden biri olan Karadeniz Pidesi, hamuru ve iç harcı ile damaklarda unutulmaz bir lezzet bırakıyor.
 2. Muhlama: Rize’nin en ünlü kahvaltı lezzetlerinden biri olan Muhlama, tereyağı ve mısır unundan yapılan bir tür peynirli omlet.
 3. Hamsi Tava: Rize’nin deniz ürünleri ile ünlü olduğu bilinmektedir. Hamsi Tava, Rize’nin en lezzetli deniz ürünlerinden biridir.
 4. Laz Böreği: Rize’de sıklıkla yapılan Laz Böreği, peynirli ve mayalı hamurun bir araya gelmesiyle hazırlanır.
 5. Rize Usulü Pilav: Rize’nin geleneksel yemeklerinden biri olan Rize Usulü Pilav, tereyağı ve et suyu ile yapılan bir tür pilavdır.
 6. Rize Çayı : Rize , Türkiye’nin en ünlü çay üretim merkezlerinden biridir ve Rize çayı dünyaca ünlüdür. Rize’de çay içmeden dönmemelisiniz.
 7. Rize Kavurması: Rize yaylalarında beslenmiş hayvanlardan elde edilen etle yapılan lokum gibi Rize kavurması, şehrin damak çatlatan lezzetleri arasında yer alıyor. Rize’ye gittiğinizde mutlaka tatmanız gereken bu lezzet, alışılan kavurmalardan oldukça farklı bir aroma sunuyor.
 8. Etli Kuru Fasulye: Çayeli’nin meşhur kuru fasulyesiyle yapılan Etli Kuru Fasulye, bilinen diğer kuru fasulyelere göre daha lezzetli oluyor. Etli yapılan ve kerpiçte pişirilen kuru fasulye, yaz kış demeden Rizelilerin sofralarını lezzetlendiriyor.